Erbjudande om ledig bostad
När du har anmält intresse för en ledig bostad jämför vi dina köpoäng med övriga sökande till samma bostad.
De åtta personer med högst antal köpoäng får ett mejl med ett erbjudande om visning. Det betyder att du får möjlighet att se bostaden innan du bestämmer dig för att tacka ja eller nej.
Hur går visningen till?
Visningstiden är 5 dagar. I de flesta fall är det den nuvarande hyresgästen som visar bostaden. Om det inte är möjligt hjälper vårt kundcenter till med visningen.
Du behöver själv ta kontakt med hyresgästen eller kundcenter för att boka en tid, om det inte står något annat i erbjudandet.
Vad händer om jag inte går på visning?
Det är inget krav att gå på visning, men vi rekommenderar det starkt. Det är viktigt att du har sett bostaden innan du tackar ja. Om du tackar ja till en bostad du inte har sett, riskerar du att tacka ja till något som inte motsvarar dina förväntningar.